Whatsapp : +905326074130 E mail : info@leventcoban.com
   
Whatsapp : +905326074130 E mail : info@leventcoban.com
   

Alerjik Rinit

Op. Dr. Levent ÇOBAN

Alerjik Rinit Nedir ?

Burun içindeki mukozanın enfekte  olmasına “rinit” adı verilir. İşte, bu enfeksiyon durumuna neden olan etmen alerjik faktörler ise bu da “alerjik rinit” olarak tanımlanmaktadır. Vücuda hava yoluyla giren veya temas halinde bulunan herhangi bir maddeye karşı vücudun tepki göstermesi de alerji durumunu ortaya çıkarır. Burun alerjiden en çok etkilenen organdır. Alerjik rinit genetik olarak ortaya çıkabilmektedir ve hemen hemen her yaş grubunda kendisini gösterebilmektedir. Alerjik rinit rahatsızlığı olan kişiler bazı maddelere karşı fazla duyarlıdırlar ve bu da alerjinin oluşmasına neden olur. İnsan vücudu yabancı maddeyle karşılaştığında IgG adlı bir antikor meydana getirir ; fakat bazı kişiler bu yabancı maddelere karşı IgE antikorunu üretirler. IgE antikoru üreten bireyler alerjik olarak nitelendirilmektedirler. Alerjik rinite sahip bir kişi alerjen maddeyle etkileşim haline geçtikten yaklaşık 1 – 2  dakika sonra “histamin” adı verilen bir protein salgılanır. Bu proteinin etkisi 10 – 15 dakika içerisinde hissedilir ve bireyde alerjik durum belirtileri meydana gelir.

Alerjik Rinit Derdine Son Verin

Alerjik Rinit hakkında detaylı bilgi almak için iletişime geçiniz.

Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir ?

  • Burun akıntısı
  • Aksırma
  • Çok sık aksırmaya bağlı boğaz ağrısı
  • Gözlerde kaşınma , sulanma ve kaşınma
  • Halsizlik ve odaklanamama
  • Kaşınma
  • Kulakta basınç hissetme

 

Alerjik Rinit’e Neden Olan Maddeler Nelerdir ?

Doğada birçok alerjen madde bulunmaktadır fakat bunların en çok bilinenleri ve alerjiye neden olanları; polen, toz,  yumurta, süt ve küf mantarı ve hayvan tüyü gibi maddelerdir

Alerjik Rinit Nasıl Tedavi Edilir ?

Alerji belirtileri gösteren ancak kendisine alerjen gelen maddenin ne olduğunu bilmeyen kişiler alerjik rinit tedavisi öncesi, doktor ile bu durumu görüşmelilerdir. Alerjik rinit doktoru tarafından deri veya kan testi yapılarak alerjik olup olmadığı veya hangi maddeye karşı hassas olduğu tespit edilmelidir. Alerjik rinitin tedavi kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır ancak bazı uygulamalar hastayı kısa süreli de olsa rahatlatmaktadır. Bu yöntemler şunlardır:

  • Alerjen maddelerden korunma
  • İlaç ile tedavi
  • Aşı yoluyla tedavi

Alerjik rinit tedavisi sonrası kişiler bir süre alerjenlere karşı dirençli olsalar da kullanılan ilaç veya aşının etkisi geçtiğinde tekrar aynı etkilerle karşılaşacaktır. Alerjik rinit tedavisi fiyatları kullanılacak ilaçlara göre değişmektedir.

+25
Burun Estetiği
+0
Kulak Estetiği
+0
Pillar İmplant
0
Yıllık Tecrübe

İletişime Geçiniz !

Burun Estetiği, Kulak Estetiği, Horlama Tedavisi, Çocuklarda KBB Hastalıkları ve diğer KBB hastalıkları hakkında detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

 Email : info@leventcoban.com

 Randevu  :  +90 212 542 52 22

 Whatsapp :  +90 532 607 41 30