Whatsapp : +905326074130 E mail : info@leventcoban.com
   
Whatsapp : +905326074130 E mail : info@leventcoban.com
   

Guatr

Op. Dr. Levent ÇOBAN

Guatr Nedir ?

Guatr, boyunun ön kısmında bulunan tiroid bezinin enfeksiyon veya kanser nedeni olmaksızın normalin üzerinde büyüme göstermesidir.  Tiroid bezi insan vücudunun ihtiyacı olan hormonları salgılayarak vücudun çalışma hızını etkilemektedir. Ürettiği hormon miktarı azaldığında vücudun da çalışma hızı azalır. Fazlalaşması durumunda ise vücut çalışma hızı yükselir. Tiroid bezinin gereğinden fazla çalışması ise  Hipertiroidine neden olmaktadır.

Guatr Neden Meydana Gelir ?

Tiroid bezinin normalin üzerinde büyümesine ve guatr oluşmasına neden olan bazı sebepler şunlardır:

  • Guatr hastalığı daha çok iyot eksikliği bulunan kimselerde görülmektedir. Bir insanın günlük iyot alma ihtiyacı 150 mcg’dir.
  • Tiroid bezinin normalin üzerinde çalışması
  • Tiroidin bezinin normalin altında çalışması
  • Tiroid bezinin içerisinde veya dış yüzeyinde bulunan nodüller
  • Tiroid tümörü
  • Tiroid bezinin enfekte olması
  • Genetik faktörler

İşi Uzmanına Bırakın !

Guatr hakkında detaylı bilgi almak için iletişime geçiniz.

Guatr Belirtileri

Guatr bazen kendisini belli etmeyebilir. Öksürük, boyunun ağrıması ve boğazda şişlik, yutmada zorluk çekilmesi gibi belirtiler ile de guatr kendisini gösterebilir.  Bunun yanı sıra tiroid bezinin fazla ya da az miktarda hormon salgılaması halinde ishal, mide bulantısı, kusma , titreme, dengesizlik, çarpıntı ve agresif tavırlar sergilenmesi gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Guatr daha çok iyot eksikliği nedeniyle meydana gelmektedir. Genellikle 50 yaş üstü bireylerde rastlanmaktadır. Özellikle çok sigara içen, radyasyona maruz kalan kişilerde daha çok görülmektedir.

Guatr Tedavisi

Guatr tedavisi öncesi doktorunuzla görüşüp aklınızdaki soruları ona iletirseniz daha kolay bir tedavi süreci geçirebilirsiniz. Guatr tedavisi yöntemi hastalığın nedenlerine göre farklılıklar göstermektedir. Guatr hastalığının tedavi yöntemleri şu şekildedir.

  • Eğer kişinin tiroid bezleri yetersiz hormon salgılamaktaysa bu tür hastalara hormon takviyesi yapılır. (ilaç ile )
  • Kişinin tiroid bezleri normalin üzerinde hormon salgılamaktaysa hastaya daha az hormon salgılanmasını sağlayan ilaç tedavisi uygulanır.
  • Tiroid bezinin içerisinde veya dış yüzeyinde nodüllerin bulunması durumunda guatr operasyonu yapılır.

Guatr Ameliyatı

Tiroid bezleri iki parçalı bir yapıya sahiptir. Guatr operasyonu ile bu parçalardan bir tanesini veya ikisi birlikte alınabilmektedir. Aynı zamanda bu iki parçadan küçük bir parça da alınabilmektedir. Bu guatr hastasının durumuna göre değişiklik göstermektedir. Eğer guatr nedeni kötü huylu bir tümör ise tiroid bezleri tamamen alınmaktadır. Guatr operasyonu, genel anestezi yapılarak uygulanmaktadır. Guatr tedavisi sonrası hastanın asitli ve sıcak içeceklerden uzak durulmalıdır. Ameliyatın sağlıklı bir şekilde atlatılması açısından alanında uzman bir guatr doktoru ile iletişim kurulması gereklidir. Guatr tedavisi fiyatları hastaneye ve cerraha göre değişiklik göstermektedir. İstanbul guatr operasyonu konusunda başarılı hastanelere ev sahipliği yapmaktadır.

+25
Burun Estetiği
+0
Kulak Estetiği
+0
Pillar İmplant
0
Yıllık Tecrübe

İletişime Geçiniz !

Burun Estetiği, Kulak Estetiği, Horlama Tedavisi, Çocuklarda KBB Hastalıkları ve diğer KBB hastalıkları hakkında detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

 Email : info@leventcoban.com

 Randevu  :  +90 212 542 52 22

 Whatsapp :  +90 532 607 41 30