Whatsapp : +905326074130 E mail : info@leventcoban.com
   
Whatsapp : +905326074130 E mail : info@leventcoban.com
   

Septum Deviasyonu Nedir

Genellikle burun tıkanıklığı ve rahat nefes alamama gibi şikayetler ile ortaya çıkan septum deviasyonu burunun sağ ve sol kısımlarında yer alan boşlukların genişliğinin birbirine eşit olmamasıdır. Bu hastalığın gösterdiği şikayetler tek burun kanalından ya da her iki burun kanalında görülen süreli seyreden tıkanıklıktır.

Septum Deviasyonu Nasıl Bir Rahatsızlıktır?

Septum Deviasyonu

Hastalar tarafından sıkça yöneltilen septum deviasyonu nedir? sorusunun açıklaması, burun kanalını ortadan ayıran duvarın, bu orta hattan kaymasıdır. Burunun yapısı, orta kısımdan ikiye ayrılmaktadır. Halk arasında burun kemiği olarak da adlandırılan bu orta duvar, bazen çeşitli nedenlere bağlı olarak kayabilir. Bu durumda hasta nefes alma güçlüğü, burunda sürekli olarak seyreden bir tıkanıklık hissi yaşar. Çoğu zaman önemsenmeyen bu rahatsızlık, eğer şikayetleri çok ileri boyutlara taşımış ise, mutlaka tedavi edilmelidir. Özellikle gece uyku sırasında yaşanan nefes güçlüğü, horlama gibi şikayetler ile başvuran hastaların gereken tetkikleri yapıldıktan sonra, hastalığın tek etkili tedavi yöntemi olan ameliyat ile sorun giderilmektedir.

Septum Deviasyonu Neden Olur?

Sıklıkla görülen bir sorun olan burun deviasyonu çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen bir rahatsızlıktır. Bu nedenlerin en yaygın olanları hastanın geçirdiği travmalar, burun bölgesine aldığı darbeler veya kazalar sonucunda gelişen problemlerdir. Özellikle çocuklukta yaşanan kazalar sonucunda bu rahatsızlık meydana gelebilir. Burunun orta kısmında bulunan duvar henüz bebek anne karnındayken gelişmeye başlar. Burun duvarındaki bu gelişim, çocuğun doğumundan sonra ve hatta ergenlik çağlarına ulaşıncaya kadar devam eder. Bu gelişim sırasında gerek alınan darbelerden gerekse hastanın genlerinden gelen özellikler ile burun duvarı eğilebilir. Bu sorunun tespiti için doktor tarafından endoskopik muayene, rinomanometrik ölçüm olarak adlandırılan solunumun değerlendirilmesi gibi tetkikler yapılmaktadır.

Septum Deviasyonu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Septum deviasyonu ameliyatı kesinlikle bir burun estetiği ameliyatı değildir. Fakat bu ameliyattan sonra hastanın burnunun orta duvarından kaynaklanan şekil bozukluğu söz konusu ise, bu bozukluk giderilmektedir. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyat, günümüz koşullarında kolaylıkla yapılmakta ve hasta kolaylıkla günlük yaşamına dönmektedir. Bu rahatsızlık ve ameliyat hakkında tüm detaylı bilgiler Op. Dr. Levent Çoban tarafından hastalara verilmektedir.  

Septum Deviasyonu Nedir ile ilgili daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.