Whatsapp : +905326074130 E mail : info@leventcoban.com
   
Whatsapp : +905326074130 E mail : info@leventcoban.com
   

Uyku Apnesi Nedir

Uyku apnesi nedir sorusu özellikle uykuda horlama gibi rahatsız edici problemleri yaşayan kişiler tarafından sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Uyku apnesi sadece bir horlama problemi değil aynı zamanda uyku esnasında kişinin solunumunun yer yer durması şeklinde de açıklanabilir. Uyku apnesi üst solunum yolundaki problemler sonucunda ortaya çıkarak, kişinin uyku sırasında 7 saniye kadar solunum alamaması durumudur.

Üst solunum yolundaki kanalların gevşemesi sonucu bu problem sürekli yaşanır hale gelmektedir. Bu problemin sürekli hale gelmesi kişide düzensiz bir uyku sorununa neden olmaktadır. Bu sorunlarda beraberinde kişilerin psikolojik ve bedensel olarak bitkin düşmelerine yol açmaktadır. Uyku apnesi her yaş ve kişide görülebildiği gibi genel olarak şişman kişilerde daha sık yaşanan problemler arasında yer almaktadır. Op. Dr. Levent ÇOBAN uyku apnesi ile ilgili uzmanlığını ortaya koyarak gerekli tedavi yöntemlerini uygulamaktadır. Alanında uzman bir doktor olan Op. Dr. Levent Çoban ile iletişime geçerek, uyku apnesi problemini kökten çözebilirsiniz.

Uyku Apnesi Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Uyku Apnesi Nedir

Uyku apnesi problemi kişiden kişiye farklı belirtiler gösterse de genel olarak belli başlı belirtiler ile bu rahatsızlığın teşhisi konulabilmektedir. Özellikle, kişilerde sürekli bir horlama durumu söz konusu ise uyku apnesinden bahsedilebilir. Bu belirtinin yanı sıra uyku esnasında ağızda kuruma, nefessiz kalarak uykudan irkilme hali uyku apnesi probleminin en belirgin belirtileri arasındadır. Bu problemleri yaşayan kişiler doğal olarak yarı uyur şekilde uykularına devam edeceklerdir.

Böyle bir durumda gün içerisinde uykusuzluk ve halsizlik baş gösterecektir. Bunun yanı sıra terleme ve normalden daha agresif bir durum sergileme de belirtiler arasında yer almaktadır. Uyku apnesi belirtileri herkeste aynı durum sergilememektedir. Bu yüzden böyle bir problemden kuşku duyuluyorsa mutlaka uzman bir hekimle görüşülmelidir.

Uyku Apnesi Tedavisinde Süreç

Uyku apnesi tedavisi ilk olarak Polisomnografi adı verilen test ile başlamaktadır. Bu testte 1 gece uyku odasında uyuyarak, uyku esnasındaki durumlarına bakılmaktadır. Nefessiz kalma ve uyku apnesinin kalp üzerindeki etkileri gözlemlenmektedir. Sonuca göre uygun tedavi yöntemi belirlenir. Problem, kilo ile ilgiliyse öncelikle kişilerin fazla kilolarından kurtulması için çalışma yapılır. Eğer, problem üst solunum kanalları ile ilgiliyse sorun KBB uzmanları tarafından tekrar incelenerek, tedaviye başlanır.  

Uyku Apnesi Nedir ? Sorusuna daha detaylı cevap ve bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.