Whatsapp : +905326074130 E mail : info@leventcoban.com
   
Whatsapp : +905326074130 E mail : info@leventcoban.com
   

Burun Estetiği

Op. Dr. Levent ÇOBAN ile Burun Estetiği

Burun Estetiği 

Burun , yüzün orta kısmında bulunan ve nefes alıp verme ve koklama işlevi bulunan organımızdır. Burun estetiği, burundan nefes alma verme konusunda sıkıntı yaşayan veya burnundaki şekil bozukluklarını gidermek isteyen kişilerin başvurduğu bir yöntemdir. Burun estetiği “şekilsel bozukluklar” ve “fizyolojik bozukluklar” olmak üzere iki çeşittir. Fizyolojik olarak nefes almayı zorlaştıran kemik ve kıkırdak eğriliği kişileri burun estetiğine başvurmasını zorunlu hale getirmektedir. Aynı zamanda şekilsel bozukluk olarak tanımlanan, burnun genetik olarak yamuk/eğri olması ve kaza sonucu deforme olması nedeniyle kişi burun estetiği yaptırabilir.

Burun Estetiğinin Amacı Nedir ?

Şekilsel nedenlerle yapılan burun estetiğindeki  amaç, kişinin burun görüntüsünden hoşlanmamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle özellikle kadınlar daha küçük, kalkık ve fazla belirgin olmayan bir buruna sahip için estetiğe başvurmaktadır. Sağlıksal  nedenlerle başvuranlar ise genellikle rahat nefes alıp verme konusunda şikayetleri olduğu için estetik istemektedirler.

Burun estetiği , estetik cerrahinin en yayın kullanılan bölümüdür. Ülkemizde de çok gelişen estetik cerrahi kişilere hem sağlık hem de güzellik bakımından başarılı sonuçlara ulaştırıyor. Burun estetiği konusunda pek fazla bilginiz yoksa ve endişeleriniz varsa doktorunuzdan mutlaka bilgi alınız. Böylece endişelerinizden kurtulacak ve kararınızı net olarak verebileceksiniz.  Burun estetiği öncesi kişinin öncelikle fotoğrafı çekilip photoshop programı yardımıyla hastanın istediği burun şekli belirlenmeli ve bu şekilde hareket edilmelidir. Bu konuda hastanın tercihleri çok uçuk kaçık değil gerçekçi olmalı ve doktoruyla uzlaşabilmelidir. Herhangi bir ünlüye veya beğendiğimiz bir kişiye benzemek amacıyla estetik yapılmamalıdır.

Burun Estetiği Doktoru

Burun Estetiği hakkında detaylı bilgi almak için iletişime geçiniz.

Burun Estetiğiyle Burunda Yapılabilecek Değişiklikler Nelerdir ?

 • Burun ucu kaldırılabilir.
 • Burnun üzerindeki kemer düzeltilebilir.
 • Burun küçültülebilir ve büyütülebilir.
 • Burun delikleri küçültülebilir.
 • Burundaki eğrilik giderilebilir.
 • Konuşma sırasında sabit olmayan burun ucu tedavi edilebilir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılmaktadır ?

Burun estetiği olmak isteyen bir kişinin en az 18 yaşında olması gerekmektedir. Operasyon   1,5 – 2 saat gibi kısa bir sürede genel veya lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Burun estetiği sonrası buruna atel yerleştirilmekte ve burun deliliklerine tampon  tıkanmaktadır.  Gözlerde ve göz altlarında şişlikler meydana gelebilmektedir. Bu şişlikler yaklaşık 2-2,5 ay sonra geçecektir. Bu süreçte burnun hijyenine dikkat edilmeli ve mikrop kapması engellenmelidir. Aksi taktirde ciddi enfeksiyonlar meydana gelebilmektedir. Ameliyattan sonraki süreçte doktor kontrolleri aksatılmamalı ve doktorun talimatları uygulanmalıdır. Burnun, estetik sonrasında normal haline dönmesi için 1 seneye yakın bir zaman dilimi gereklidir.  Şayet tercih ettiğiniz cerrah alanında uzman bir kişiyse başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Burun Estetiği Yaptırmanın Riskleri Nelerdir ? 

Her ameliyat biraz da olsa risk taşımaktadır. Burun estetiği sırasında çeşitli aksaklıklardan ve hatalardan dolayı riskler yaşanabilir; ancak bu riskler doğru bir cerrah ve burun estetiği merkezi seçimi ile ortadan kalkacaktır.  Burun estetiği pek fazla risk taşımayan bir operasyondur; yalnız bazı durumlarda nadir de olsa problemler meydana gelebilir. Bunun bilincinde olarak estetiğe karar vermek gereklidir. Burun estetiği ile birlikte meydana gelebilecek bazı riskleri şunlardır ;

 • Sık sık burun kanaması
 • Ameliyat sırasında septumun zarar görmesi
 • Mikrop kapma
 • Genel anesteziye bağlı vücut tepkileri
 • Deri altında kan birikmesi
 • Uyuşukluk hissi
 • Deri altında buluna kan damarcıklarının patlaması
 • Burnun üzerindeki meydana gelebilecek lekeler
 • Cerrahi nedenlerle burnun düzgün şekilde ameliyat edilememesi
 • Uzun süreli şişlik ve morlukla

Bu risklerle karşılaşmamak için ameliyat olacağınız hastane ve cerrahı detaylıca araştırıp işini yapan bir yerde yaptırmalısınız. Burun estetiği fiyatları hastaneye ve doktora göre farklılaşabilmektedir. Özellikle İstanbul burun estetiği konusunda başarılı birçok hastaneyi içerisinde barındıran bir şehir olduğu için tercih edilmesinde fayda vardır.

Burun Estetiği Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir ? 

 • Burun estetiği operasyonundan sonra biraz süre burun tıkanıklığı meydana gelebilir. Bu durumda katı yiyeceklerin çiğnenmesi ve yutulması sırasında sıkıntı olabileceği , hem de çiğnerken burnun gevşeyip kasılması sonucu acı hissedilebileceği için daha çok sıvı şeyler tüketilmelidir.
 • Estetik ameliyat geçiren kişi yaklaşık bir hafta boyunca kafasını yüksekte tutmak için çift yastık kullanmayı tercih etmelidir. Aynı zamanda yüz üstü şekilde yatmak buruna zarar verebileceği için sırt üstü yatmaya özen gösterilmelidir. Yan pozisyonda yatmak yüzde şişmeye neden olacağı için sadece sırt üstü yatılmalıdır.
 • Her gece yatmadan önce morluk ve şişliklerin geçmesi için buzla yüze press yapılmalıdır. Baş öne doğru fazla eğilmemelidir. İlk günler burundan pembemsi bir akıntı gelmesi olağandır.
 • Yara henüz iyileşmeden kesinlikle sümkürülmemeli , buna ihtiyacınız olduğu bildirirseniz doktorunuz tuzlu solüsyon sprey verebilir.
+25
Burun Estetiği
+0
Kulak Estetiği
+0
Pillar İmplant
0
Yıllık Tecrübe

İletişime Geçiniz !

Burun Estetiği, Kulak Estetiği, Horlama Tedavisi, Çocuklarda KBB Hastalıkları ve diğer KBB hastalıkları hakkında detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

 Email : info@leventcoban.com

 Randevu  :  +90 212 542 52 22

 Whatsapp :  +90 532 607 41 30