Whatsapp : +905326074130 E mail : info@leventcoban.com
   
Whatsapp : +905326074130 E mail : info@leventcoban.com
   

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Op. Dr. Levent ÇoOBAN

Burun Tıkanıklığı Tedavisi Nedir ?

Burunun insan vücudunda en temek görevi solunum yapmadır. Burunun bu görevi çeşitli nedenlerden dolayı yerine getirememesi ise burun tıkanıklığının bir göstergesidir. Kişiyi hem sağlık hem de günlük hayatına devam edebilme açısından etkileyen burun tıkanıklığı, birçok durumdan dolayı meydana gelebilmektedir.

Burun Tıkanıklığının  Nedenleri  

Burun tıkanıklığının en sık rastlanan nedeni gribal enfeksiyondur. Virüs ve mikroplardan kaynaklanan grip ve nezle gibi hastalıkları burun tıkanıklığını da beraberinde getirmektedir. Yaz veya kış mevsimlerinde gribal enfeksiyonlarla çok sık karşılaşmaktayız. Bu hastalıkta burun tıkanıklığı tedavisi ilaçlarla yapılmaktadır. Burun tıkanıklığına en fazla neden olan hastalıklardan bazıları da şunlardır:

GENİZ ETİ: Burnun arka kısmında geniz etinin büyümesi sonucunda burun tıkanıklığı meydana gelebilir. Daha çok çocuklarda görülen bir sorundur. Burun tıkanıklığı geniz etinden dolayı kaynaklanmakta ise burun tıkanıklığı tedavisi ameliyat ile gerçekleştirilir.

ALERJİK RİNİT:  Alerjinik rinit hastalığına sahip olan hastaların vücutlarına alerjen madde temas etmesi veya girmesi halinde vücut bazı tepkiler vermeye başlar. İşte bu alerjen maddeye vücudun verdiği tepkilerden birisi de burun tıkanıklığıdır. Yani bu sorunun bir diğer nedeni de alerjiktir. Bu durumda burun tıkanıklığı tedavi doktoru ile görüşmek hastanın sağlığı için önemlidir.

SEPTUM DEVİASYONU: Septum burnumuzdaki pasajları ayıran bir bölme görevi taşır. Bazen septum doğal olarak veya darbe nedeniyle tam ortada durmak yerine sağ veya sol pasaja doğru eğilim gösterebilmektedir. İşte bu durumda burnun nefes alıp verme açısı daralacağı için burun tıkanıklığı meydana gelmektedir. Bu durumda burun tıkanıklığı tedavisi rinoplasti ile mümkündür.

BURUN  YAPISININ DAR OLMASI: Kişinin burnunun yapısal olarak dar olması solunum yaparken sorun yaşamasına neden olabilmektedir. Bu sorun da burun estetiği ile çözülebilmektedir.

BURUN TÜMÖRLERİ: Burun boşluğunda oluşan bir tümör de burun tıkanmasına neden olan faktörler arasındadır. Bu sebeple meydana gelen burun tıkanmasının tedavisi ise ameliyattır. Burun tıkanıklığı tedavi sonrası tümör kötü huylu değilse sorun ortadan kalkacaktır.

Burun Tıkanıklığı  Tedavisi Nasıl Yapılır

Burun tıkanıklığı tedavisi için öncelikle bu tıkanmanın nedeni tespit edilmelidir. Nedeni tam olarak belirlendikten sonra tedaviye başlanır. Eğer sorun burunun yapısından, deviasyondan, tümörden veya geniz etinden kaynaklanmakta ise büyük ihtimalle burun tıkanıklığı tedavisi ameliyatla yapılacaktır. Diğer nedenlerden dolayı ise ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Burun tıkanıklığı tedavi fiyatları başvuracağınız hastane veya doktora göre değişecektir.

+25
Burun Estetiği
+0
Kulak Estetiği
+0
Pillar İmplant
0
Yıllık Tecrübe

İletişime Geçiniz !

Burun Estetiği, Kulak Estetiği, Horlama Tedavisi, Çocuklarda KBB Hastalıkları ve diğer KBB hastalıkları hakkında detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

 Email : info@leventcoban.com

 Randevu  :  +90 212 542 52 22

 Whatsapp :  +90 532 607 41 30