Whatsapp : +905326074130 E mail : info@leventcoban.com
   
Whatsapp : +905326074130 E mail : info@leventcoban.com
   

Çocuklarda KBB Hastalıkları

Op. Dr. Levent ÇOBAN ile Çocuklarda Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Tedavisi

Çocuklarda KBB Muayenesinin Önemi

Çocuklarda KBB muayenesi,  hastalıkların önceden teşhis edilerek gerekli önlemlerin alınması konusunda önemli bir uygulamadır. Özellikle sorunlu bir gebelik veya doğum ile dünyaya gelen bir çocukta KBB muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Küçük yaş grubunda en çok görülen KBB hastalıkları; üst solunum yolu yani nezle ve grip gibi hastalıklar ve boğaz iltihaplanmasına bağlı farenjit veya bademcik şişmesi  ve orta kulak iltihabı hastalıklarıdır. KBB sorunları gözlenen ve bu hastalıklara çok sık şekilde yakalan çocuklarda KBB doktoru ile mutlaka görüşülmelidir. Özellikle tedavi edildikten sonra tekrarlayan KBB hastalıklarına karşı tedavi uygulanmalıdır.

Çocuklarda Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Okul ve okul öncesi dönemindeki çocukların şikayet ettikleri sorunlar genellikle burun tıkanıklığı, kulak sızısı ve duyma konusunda yaşadıkları problemlerdir. Bu yaş grubu çocukları yaşadıkları rahatsızlıkları anlatabilirken daha küçük yaş grupları anlatamazlar. Bu nedenle küçük çocukların herhangi bir sorunu olup olmadığı öncelikle anne baba tarafından sürekli gözlenmeli ve bir sorun gözlenir ise çocuk mutlaka doktora götürülmelidir. Örneğin çevresindeki seslere karşılık tepkide bulunmayan ve konuşma konusunda sıkıntı yaşayan çocuklarda işitme sorunu olması muhtemeldir.  Aynı şekilde çocuğun çok fazla sesini yükseltmemesi ve bağırmamasına rağmen ses kısıklığı yaşaması ses tellerindeki bir problemin göstergesi olabilmektedir. Bu tarz problemlerde erken teşhis ve erken müdahale çok önemlidir. Bu nedenle küçük çocukların ebeveynleri ve hatta öğretmenleri tarafından sürekli  kontrol edilmesi gereklidir.

Çocuklarda KBB Hastalıkları

Çocuklarda KBB Tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için iletişime geçiniz.

Çocuklarda KBB Teşhisi

Çocuklarda KBB hastalıkları birçok hastalığı kapsamaktadır. Bu nedenle hastalığın ne olduğunu teşhis etmek çok önemlidir. Örneğin,  sürekli öksüren ve burun tıkanıklığı yaşayan ve solunum yaparken genellikle ağız yolunu kullanan çocuğun sorununun alerji mi yoksa sinüzit mi veya geniz eti mi olduğunu belirlemek gereklidir. Aksi taktirde hastaya yanlış ve gereksiz ilaç verilebilir ve tedavi sürecinde bir gelişim meydana gelmez.

Çocuklarda KBB Muayenesi Nasıl Yapılmaktadır

Çocuklar KBB hastalıklarına sık sık yakalanıyorsa ve tedavi edildikten sonra hastalık tekrarlıyorsa çocuğun mutlaka muayene olması gereklidir. KBB muayenesinde çocuklar ince bir endeskop yardımıyla çocuğa zarar verilmeyecek bir şekilde doktor tarafından muayene edilir. Muayene sonrası çocukta birden fazla KBB hastalığı görülmesi de mümkündür.

Çocuklarda KBB Hastalıkları

ORTA KULAKTA VEYA KULAK ZARI ARKASINDA  SU TOPLANMASI

Okul öncesi ve okul çağı çocuklarında en çok rastlanılan KBB hastalıklarından birisi de orta kulakta su toplama olayıdır. Tıpta “efüzyonlu otitis media” olarak adlandırılan bu hastalığın tedavisi mümkündür hatta bazen kendiliğinden de geçebilen bir hastalıktır. Rahatsızlığın başlamasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen çocukta hala bir iyileşme görülmüyorsa doktor tarafından ilaç tedavisi başlatılır; fakat bazı durumlarda ilaç da fayda etmeyebilir. Bu durumda olan çocuklarda KBB operasyonu yapılabilir.

Çocuklarda KBB operasyonu fiyatları hastaneye göre değişiklik gösterir. Başarılı sonuçlar alabilmek adına doktor ve hastanenin titizlikle seçilmesi gerekmektedir. Özellikle İstanbul çocuklarda KBB operasyonu konusunda başarılı hastanelere sahiptir.

Çocuklarda KBB operasyonu öncesi çocukların sakinleştirilmesi ve endişelerinin giderilmesi çocuğun psikoloji için gereklidir. Operasyonda hastanın kulak zarında bir delik açılır ve içerisindeki biriken su dışarıya akıtılır. Açılan deliğin kısa sürede kapanmaması için orta kulağa tüp yerleştirilir. Bu hastalığın nedeni olarak genellikle geniz etinin büyümesi olarak görülmektedir. Hastalığın tekrarlamaması açısından geniz eti bir operasyonla alınabilir. Çocuklarda KBB operasyonu sonrası kulak tüpleri kontrol edilmeli ve kulağa su kaçırılmamalıdır.

FARANJİT

Küçük yaş grubu çocuklarda çok sık rastlanan hastalıklardan birisi de farenjittir. Çocuğun yutak bölgesinde meydana gelen enfeksiyon farenjit hastalığına neden olmaktadır. Çocuklar bu hastalığa genellikle kış aylarında yakalanmaktadır. Bu hastalık çocuklarda boğaz ağrımasına nede olur ve bulaşıcı bir hastalıktır. Okul çağı çocuklarında yaygın olarak rastlandığı için okullarda salgın haline gelebilmektedir. Çocuklarda farenjit; boğaz ağrısı, ateşlenme ve mide bulantısı şeklinde kendisini göstermektedir.

Farenjitin tedavi yöntemi ilaçlarla yapılmaktadır. Antibiyotik ilaçları sayesinde bu  hastalık atlatılabilmektedir; fakat bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı çocuğun hastalığı çevresindekilere bulaştırabilmektedir. Bunu önlemek için çocuk farenjit olduğunda okuldan izin alarak okula gönderilmemeli ve istirahat ettirilmelidir.

BADEMCİK İLTİHAPLANMASI

Çocuklarda en sık karşılaşılan sorun bademciklerin iltihaplanması sonucunda şişmesi ve ağrımasıdır. Bademcik enfeksiyonlarına neden olan beta virüsüdür. Belirtileri; boğaz, kulak ve baş ağrısı, yüksek ateş, üşüme, halsizlik, mide bulantısı, iştahsızlık vb’dir. Bu hastalıkta bol su tüketimi çok önemlidir. İlaç yardımıyla tedavi edilir. Antibiyotik, ateş düşürücü gibi ilaçlar kullanılarak ve istirahat edilerek hastalık atlatılabilmektedir.

+25
Burun Estetiği
+0
Kulak Estetiği
+0
Pillar İmplant
0
Yıllık Tecrübe

İletişime Geçiniz !

Burun Estetiği, Kulak Estetiği, Horlama Tedavisi, Çocuklarda KBB Hastalıkları ve diğer KBB hastalıkları hakkında detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

 Email : info@leventcoban.com

 Randevu  :  +90 212 542 52 22

 Whatsapp :  +90 532 607 41 30